NOWOŚCI WYDAWNICZE
Zapraszamy do działu "Nowości wydawnicze". Będziemy prezentować tu nowo wydawane pozycje literatury
dotyczące Powstania Warszawskiego 1944 i tematyki pokrewnej. Pozycje te będą uzupełniały naszą coraz bogatszą bibliografię.
Jeśli zauważycie Państwo na rynku wydawniczym książkę, która umknie naszej uwadze, prosimy o kontakt z nami poprzez adres
umieszczony na stronie internetowe. Recenzja książki mile widziana.
Maciej Janaszek-Seydlitz
"Przyczółek Czerniakowski 1944"
Mimo upływu kilkudziesięciu lat tematyka Powstania Warszawskiego 1944 r. wciąż przyciąga młodych historyków. Książka "Przyczółek Czerniakowski 1944" Szymona Nowaka poświęcona jest walkom na Górnym Czerniakowie podczas Powstania Warszawskiego 1944 r. opracował: Maciej Janaszek-Seydlitz
Oddział Dyspozycyjny ,,A'' Warszawskiego Kedywu. Dokumenty z lat 1943-1944.
Julian Kulski "DZIEDZICTWO ORŁA BIAŁEGO"
Jerzego Świderskiego "Dziennik harcerza powstańca - 63 dni w dzienniczku czternastoletniego chłopca"
Szymon Nowak
Przyczółek Czerniakowski 1944
Wydawnictwo Infort Editions, Zabrze 2011,
Aby bardziej przybliżyć realia tego wydarzenia autor w pierwszej części opracowania omawia sytuację Polski we wrześniu 1939 r., a następnie lata okupacji. Przedstawia fakty dotyczące powstania ruchu oporu w Polsce i sytuację Armii Krajowej po wkroczeniu wojsk radzieckich na początku 1944 r. na terytorium II Rzeczpospolitej.
Opierając się na oryginalnych dokumentach Szymon Nowak przedstawia czytelnikom, szczególnie młodym, złożoność problemów, z którymi musiał zmierzyć się polski ruch oporu i jego przywódcy.
Następnie autor omawia ogólne założenia akcji "Burza" i przygotowania do wybuchu powstania w Warszawie, wybuch powstania i zatrzymanie frontu sowieckiego na lewym brzegu Wisły.
Głównym tematem książki jest przebieg walk na Górnym Czerniakowie w okresie 1 sierpnia - 23 września 1944 r. Autor dzień po dniu relacjonuje walki z Niemcami prowadzone przez Zgrupowanie "Kryska", a następnie Zgrupowanie "Radosław", które zostało skierowane na Czerniaków po ciężkich walkach na Woli i Starówce, w których jego oddziały straciły 2/3 stanów wyjściowych.
Najważniejszym elementem książki jest przeprawa przez Wisłę na Czerniaków oddziałów 3 DP 1 Amii WP gen. Berlinga i ich wspólna walka z powstańcami przeciw Niemcom. W czasie tych walk po raz pierwszy i jedyny zdarzyło się, że akowski oficer dowodził batalionem "berlingowców".
Chichot historii sprawił, że po latach przemilczeń powstańczego czynu zbrojnego teraz jakby zapomniano o wkładzie polskich żołnierzy idących ze wschodu z Armią Czerwoną w walkę powstańczej Warszawy z Niemcami. Autor książki próbuje wydobyć ich z zapomnienia.
Niewielu wie, że liczba poległych "berlingowców" na Przyczółku Czerniakowskim była większa niż liczba poległych polskich żołnierzy gen. Andersa w bitwie pod Monte Cassino. Jedyną "winą" żołnierzy 1 Armii WP gen. Berlinga był fakt, że wychodząc z sowieckich łagrów nie zdążyli do formowanej armii gen. Andersa. Ich krew obficie wsiąkła w "żółty wiślany piach", o którym śpiewali w piosence w obozie szkoleniowym nad Oką i później maszerując na zachód.
Boje o Powiśle Czerniakowskie porównywane są przez znawców tematu do najcięższych walk miejskich stoczonych w czasie II wojny światowej, takich jak bitwa o Stalingrad lub walk w Berlinie.
Poza opisem walk na Czerniakowie Szymon Nowak przekazuje w swej publikacji wiele bardzo ciekawych informacji dotyczących Powstania Warszawskiego. Opisuje uzbrojenie, jakim dysponowały oddziały polskie i niemieckie; na podstawie oryginalnych dokumentów przedstawia strukturę walczących jednostek, obsady personalne oddziałów powstańczych, a w niektórych przypadkach nawet wykazy osobowe.
Duża ilość fragmentów relacji bezpośrednich uczestników wydarzeń powoduje, że treść książki jest o wiele bardziej przyswajalna i autentyczna.
W zakończeniu autor próbuje dokonać analizy celowości wybuchu Powstania Warszawskiego i jego wpływu na dalsze losy Polski i Polaków. Cytując oryginalne dokumenty z końca 1944 r. wskazuję na obłudną i cyniczną postawę Aliantów wobec Polski. Stwierdza z przykrością, że niektóre krzywdzące i kłamliwe stereotypy dotyczące losów Polski w czasie II wojny światowej funkcjonują w świadomości społeczeństw zachodnich do dziś.
W książce zamieszczono szereg map sytuacyjnych, które czytelnie obrazują kolejne fazy walk na Górnym Czerniakowie. Interesującym zamysłem jest umieszczenie w książce obok oryginalnych zdjęć z powstania fotografii ze współczesnej rekonstrukcji historycznej "Czerniaków 1944" przeprowadzonej w 2007 r. przez historyczne grupy rekonstrukcyjne.
Gorąco zachęcam do lektury tej ciekawej i wartościowej książki.
Oddział Dyspozycyjny ,,A'' Warszawskiego Kedywu. Dokumenty z lat 1943-1944. Opracowanie Hanna Rybicka, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2007, |
Książka zawiera dokumenty pochodzące głównie z ocalonego zbioru, gromadzonego i przechowywanego przez Józefa Rybickiego ,,Andrzeja'', w latach 1943-1944 dowódcy Kedywu Warszawskiego. Uzupełniają je fragmenty relacji kilku żołnierzy Kedywu Kolegium A, którzy przeżyli lata okupacji i Powstanie Warszawskie. opracował: Zbigniew W. Krakowiak |
Julian Kulski Dziedzictwo Orła Białego Warszawa 2004, |
Chciałbym gorąco polecić biografię Juliana Kulskiego wydaną w 2004 r. równolegle na rynku amerykańskim pod tytułem "Legacy of the White Eagle" oraz w tłumaczeniu polskim jako "Dziedzictwo Orła Białego". Fascynująca lektura, pozycja cenna z punktu widzenia przybliżenia spraw polskich czytelnikowi amerykańskiemu. opracował: Maciej Janaszek-Seydlitz |
Jerzego Świderskiego "Dziennik harcerza powstańca - 63 dni w dzienniczku czternastoletniego chłopca" Pierwsze wydanie: Oficyna Wydawnicza Łośgraf, Warszawa, 2004. |
Chciałbym zarekomendować nowo wydaną książkę Jerzego Świderskiego "Dziennik harcerza powstańca -
63 dni w dzienniczku czternastoletniego chłopca"; Oficyna Wydawnicza Łośgraf, Warszawa, 2004. opracował: Maciej Janaszek-Seydlitz |
Copyright © 2004 SPPW1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.