Dziewięć tygodni krwi i chwały
Powstanie Warszawskie 1944 dzień po dniu.
14 sierpnia 1944 - 14 dzień Powstania
imieniny Maksymiliana, Alfreda
opracował: Maciej Janaszek-Seydlitz Copyright © 2008 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.
poniedziałek
wsch. sł. 5.33; zach. sł. 20.20; śr. temp. powietrza 17°C
pochmurno, z rozpogodzeniami; stan wody w Wiśle 180 cm
O godz. 10.30 - gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydaje rozkaz marszu wszystkim dobrze uzbrojonym oddziałom partyzanckim AK spoza terenu Warszawy na odsiecz stolicy.
Oddziały w Kampinosie otrzymują rozkaz koncentracji w celu jednoczesnego uderzenia z dwóch stron w okolicach cmentarzy powązkowskich.
Powstańcom poddaje się placówka niemiecka w domu przy Al. Jerozolimskich 32, nakłoniona do tego przez. Polaków z Bydgoszczy, wcielonych do Wehrmachtu i wchodzących w skład tej placówki. Żołnierze batalionu AK "Kiliński" biorą do niewoli 17 żołnierzy 4 batalionu grenadierów wschodniopruskich. Jeńcy zeznają, że ich kompania poniosła 50% strat w walkach w Warszawie.
Niemieckie ataki na Starówkę od Leszna przez Tłomackie w kierunku Bielańskiej. Niemcom atakującym z Zajezdni tramwajowej na Sierakowskiej udaje się wbić "klin" między zgrupowania "Radosława" i "Leśnika". Pod wieczór po zaciekłych stratach udaje się wyprzeć Niemców z utraconych pozycji.
Komenda Główna AK tkwi w staromiejskim kotle.
Na ul. Bartoszewicza na Powiślu żołnierze grupy Cypriana Odorkiewicza "Krybara" zdobywają transporter SdKfz 251/1 należący do 5 pancernego batalionu łączności 5. PzDiv SS-"Wiking". Transporter został przemianowany na "Jasia" a następnie "Szarego Wilka" i wchodzi do akcji po stronie polskiej.
Żołnierze pułku "Baszta" raz jeszcze bezskutecznie szturmują silne niemieckie punkty oporu w domu Wedla przy ul. Puławskiej i w szkole przy ul, Narbutta róg Kazimierzowskiej. Mokotów znajduje się pod silnym ostrzałem artylerii.
Szpital Maltański z Senatorskiej zostaje ewakuowany do Śródmieścia.
Niemcy zakręcają zawory na Stacji Ciśnień na ul. Koszykowej. Przestają działać wodociągi miejskie. Komendant Okręgu Warszawskiego AK płk "Monter" (Antoni Chruściel) poleca oszczędzać wodę i budować studnie.
Spośród samolotów dokonujących zrzutów, trzy (dwa brytyjskie i jeden polski) zostają zestrzelone.