Dziewięć tygodni krwi i chwały
Powstanie Warszawskie 1944 dzień po dniu.




31 sierpnia 1944 - 31 dzień Powstania
czwartek

imieniny Rajmunda, Bohdana
wsch. sł. 6.01; zach. sł. 19.43; śr. temp. powietrza 20°C
pochmurno; stan wody w Wiśle 70 cm




          Nie udaje się jednoczesny atak wszystkich sił przeznaczonych do przebicia między Starówką i Śródmieściem.
          W nocy nieudana próba przebicia się oddziałów Grupy "Północ" AK ze Starego Miasta do Śródmieścia. Oddział kpt. "Motyla" dokonuje "desantu kanałowego" na plac Bankowy, jednak Niemców nie udaje się zaskoczyć. Na powierzchnię, wprost na pozycje niemieckie, wydostaje się kilkunastu żołnierzy, którzy po gwałtownej walce, zostawiwszy zabitych, wycofują się. "Desant" przechodzi kanałami do Śródmieścia.
          Około 1.00 w nocy rusza natarcie grupy śródmiejskiej mjr Stanisława Steczkowskiego "Zagończyka", która zdobywa koszary przy ul. Ciepłej i dociera do Hal Mirowskich. Przytłoczona ogniem, nie jest jednak w stanie czynić dalszych postępów.
          Dopiero dwie godziny później, nie mogąc doczekać się planowanego ataku prawego skrzydła mjr Gustawa Billewicza "Sosny", rusza natarcie na Bielańską. Załamuje się ono pod huraganowym ogniem wroga.
          Niepowodzeniem kończą się też ataki od strony Starówki. Jedynie 60-osobowa grupa "Zośki" dociera do piwnic pałacu Zamoyskich przy Ogrodzie Saskim, "zapadając" tam na cały dzień.
          Podczas próby przebicia ginie ponad 200 powstańców, ponad 200 zostaje rannych. Wśród poległych jest dowódca "Brody" harcmistrz mjr "Jan" (Jan Andrzejewski).

          Od rana Niemcy rozpoczęli generalny szturm na Starówkę wsparty artylerią i lotnictwem wykonany na wszystkich kierunkach.
          Obsadziwszy ponownie staromiejskie placówki, powstańcy z najwyższym trudem odpierają ataki wroga. Niemcy zajmują zakłady Fiata przy ul. Sapieżyńskiej, obsadzają ulicę Zakroczymską.

          W jednym z nalotów pod gruzami Pasażu Simonsa (róg Nalewek i Długiej) ginie około 300 osób, w tym ok. 120 żołnierzy batalionu "Chrobry I".

          Niemcy wywożą z Pruszkowa do obozu koncentracyjnego Stutthof około 3.100 osób, w tym wielu powstańców.





          Armia amerykańska zdobywa Verdun i Sedan.

          Armia brytyjska zdobywa Amiens i osiąga granice belgijską.








opracował: Maciej Janaszek-Seydlitz



Copyright © 2008 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.