Dziewięć tygodni krwi i chwały
Powstanie Warszawskie 1944 dzień po dniu.




7 września 1944 - 38 dzień Powstania
czwartek

imieniny Reginy, Melchiora
wsch. sł. 6.13; zach. sł. 19.27; śr. temp. powietrza 19°C
pochmurno; stan wody w Wiśle 79 cm




          Po zdobyciu Powiśla Niemcy przypuszczają generalny szturm na Śródmieście - Północ. Chcą "z marszu" opanować pozycje powstańcze przy Nowym Świecie.
          Żołnierze batalionów "Kiliński", "Gustaw" i oddziału mjr Włodzimierza Zawadzkiego "Bartkiewicza" odpierają ataki, utrzymując dotychczasowe pozycje. Domy po nieparzystej stronie Nowego Światu kilkakrotnie przechodzą z rąk do rąk.
          W rejonie Nowego Światu toczą się ciężkie walki.

          Niemcy trzykrotnie atakują na Al. Jerozolimskie od strony hotelu "Polonia" i równocześnie Nowogrodzką, Widok i Chmielną z zamiarem podzielenia Warszawy na część północną i południową. Bombardowany jest plac Napoleona.

          Niemcy przejmują kontrolę nad ważnym skrzyżowaniem Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi.
          Z pasją nacierają też na barykadę i przejście przez Aleje Jerozolimskie. Udaje im się wtargnąć do kilku domów po nieparzystej stronie Alej.

          Jednocześnie trwają szturmy niemieckie na stanowiska przy Królewskiej i pl. Grzybowskim oraz na Chmielnej w pobliżu Dworca Głównego.

          Komendant obwodu Żoliborz ppłk Mieczysław Niedzielski "Żywiciel" wprowadził godzinę policyjną od 20.00.

          Z upoważnienia władz cywilnych powstania przedstawiciele PCK prowadzą rozmowy z dowództwem niemieckim w sprawie ewakuacji z miasta starców, dzieci oraz chorych. Ustalono czas wyjścia ludności na godz. 12.00-14.00 w dniach 8 i 9 września.








opracował: Maciej Janaszek-Seydlitz



Copyright © 2008 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.