Odsłonięcie muralu w Truskawiu - 2 września 2020 r.

          Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 objęło patronatem konkurs na mural we wsi Truskaw w gminie Izabelin mający na celu upamiętnienie "Wypadu na Truskaw" - ataku na kwaterujący w Truskawiu batalion Brygady Szturmowej SS RONA - przeprowadzony nocą z 2 na 3 września 1944 r. przez oddział por. Adolfa Pilcha ps. "Dolina", działający w ramach Grupy AK "Kampinos".

          Na konkurs wpłynęło dziewięć prac. Komisja konkursowa wskazała w głosowaniu na pracę Bartosza Leszczyny i Piotra Możdżenia z Grupy "Muralion". Zwycięski projekt uzyskał 43 pkt., drugie miejsce zajęła również praca Grupy "Muralion" (34,5 pkt.), a trzecie Joanny Jarco (31 pkt.). Zwycięzcy otrzymali nagrodę 5000 zł oraz zlecenie wykonania muralu.



          Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali od władz gminy Izabelin drobne upominki.

          Po rozstrzygnięciu konkursu zwycięska ekipa przystąpiła do realizacji projektu.



          Wieczorem 2 września w miejscu pamięci mieszkańców Truskawia zamordowanych w czasie II wojny światowej w Truskawiu przy pętli autobusowej odbyły się uroczystości, rozpoczęte mszą św. celebrowaną przez proboszcza izabelińskiej parafii ks. Stanisława Dębickiego. Otwartą przez sołtys Truskawia Patrycję Bykowską uroczystość prowadził płk Marek Ruszczak ze Środowiska "Grupa Kampinos" Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a uczestniczyli w niej m.in. 424 drużyna starszoharcerska "Puszcza" ze szczepu "Kampinos" w Izabelinie, Skauci Europy z Lasek oraz poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Izabelinie.

          Mural zaprojektowany i wykonany na elewacji budynku przy pętli przez Bartka Leszczynę i Piotra Możdżenia został uroczyście odsłonięty przez rodziny żołnierzy uczestniczących w "Wypadzie na Truskaw" oraz rodziny zamordowanych mieszkańców Truskawia. Twórcy muralu otrzymali z rąk wójt Doroty Zmarzlak pamiątkowy dyplom. Uroczystościom towarzyszyły pieśni i piosenki z tamtych czasów.




          Organizatorem konkursu, dofinansowanego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw, była rada sołecka wsi Truskaw. Konsultantami historycznymi byli Marcin Biegas, prezes Zarządu Środowiska "Grupa Kampinos" ŚZŻAK, i dr Dariusz Gałaszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

redakcja: Maciej Janaszek-Seydlitz

zdjęcia: Tomasz Siemiński


Copyright © 2020 SPPW 1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.