poprzednie miejsce

Grzybowska 79 - Wola

następne miejsce

kliknij, aby zobaczyć listę miejsc pamięci

Grzybowska 79. Tablica umieszczona na ogrodzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego od ul. Przyokopowej o następującej treści:
1 sierpnia 1944 roku na terenie Elektrowni Tramwajowej dwie grupy żołnierzy "Kedywu" Armii Krajowej stoczyły zwycięski bój z oddziałami żandarmerii niemieckiej i Wehrmachtu.
6 sierpnia cywilna załoga elektrowni została rozstrzelana przez niemieckie plutony egzekucyjne.
W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Warszawa 1 sierpnia 2005 roku.


Na ścianie budynku z kasą biletową tablica poświęcona gen. dyw. Tadeuszowi Komorowskiemu ps. "Bór", dowódcy Armii Krajowej.

W Parku Wolności przy ogrodzeniu Muzeum od strony ul. Okopowej usytuowany jest odsłonięty w 2004 r. Mur Pamięci mający 156 m. długości. Na rzędach szarych granitowych płyt wykuto nazwiska blisko 12 tys. poległych Powstańców Warszawskich. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący 230 kg dzwon "Monter", poświęcony gen. Antoniemu Chruścielowi- dowódcy powstania warszawskiego.

W pobliżu Muru znajduje się replika powstańczego wozu bojowego "Kubuś".

Na terenie Parku Wolności znajduje się szereg upamiętnień:
- pomnik ku czci poległych, pomordowanych i wypędzonych mieszkańców Warszawy, żołnierzy i pracowników cywilnych Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie,
- pomnik ku czci żołnierzy służb sanitarnych poległych w powstaniu,
- pomnik w hołdzie lotnikom alianckim niosącym pomoc powstańczej Warszawie,
- monument Pamięci Filmowców, Członków Wydziału Propagandy Referatu Filmowego BIP KG AK, realizatorów kronik filmowych Powstania Warszawskiego "Warszawa Walczy",
- pomnik upamiętniający kobiety, które oddały swoje życie w czasie II wojny światowej w walce o wolność i niepodległość Polski,
- pomnik poświęcony Gruzinom, oficerom kontraktowym Wojska Polskiego, którzy oddali życie za Polskę w 1939 r., w Katyniu, Powstaniu Warszawskim i innych frontach II wojny światowej.


kliknij na mapę, aby zobaczyć całą Warszawę










































opracował Maciej Janaszek-Seydlitz
zdjęcia Maciej Janaszek-Seydlitz


Copyright © 2017-2018 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.