|
Wolska r. Sowińskiego. Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.
Symboliczne miejsce poświęcone ofiarom Powstania Warszawskiego 1944 roku.
Obiekt to betonowa, monolityczna bryła z odciętym płaskim dachem, który sprawia wrażenie lewitującego nad budynkiem.
Miejsce poświęcone ofiarom Powstania Warszawskiego składa się z dwóch pawilonów i Muru Pamięci, na którym znajduje się 93 240 mosiężnych tabliczek z nazwiskami 62 tysięcy zidentyfikowanych osób. Na pozostałych, pustych, sukcesywnie dopisywane będą nazwiska poległych. Każdy może wesprzeć proces identyfikacji ofiar i uzupełniania brakujących nazwisk.
Do Izby Pamięci można wejść od strony Cmentarza, Parku i od ulicy Wolskiej, gdzie usytuowany jest mniejszy pawilon, w którym znajduje się księgarnia z kawiarnią oraz punkt informacyjny.
W Izbie Pamięci główne miejsca zajmują Sala Świadectw i Sala Historii. W Sali Historii poznajemy dzieje Cmentarza Powstańców Warszawy, największej wojennej nekropolii w Polsce. W Sali Świadectw znajdzie się multimedialna instalacja autorstwa Krzysztofa Wodiczki, światowej sławy artysty wizualnego.
Do chwili uruchomienia instalacji w Sali Świadectw znajduje się wystawa czasowa, na której prezentowana jest mapa lewobrzeżnej Warszawy z lotu ptaka ukazująca skalę zniszczenia miasta. Na mapie zaznaczono czerwonymi szpilkami miejsca, gdzie w czasie powstania ginęli Polacy. W rejonie Woli tych szpilek jest tak dużo, że powstaje wielka czerwona plama.
Izba Pamięci będzie miejscem zachowania od zapomnienia ofiar Powstania Warszawskiego, ale także przestrzenią debaty na temat konfliktów i procesów dialogu, upamiętniania i żywej pamięci.
|