Batalion Szturmowy AL im. "Czwartaków"


Opis:

         Batalion szturmowy AL im. Czwartaków zorganizowany 23.10.1943 r. z członków ZWM i Milicji RPPS. Nazwą nawiązywał do tradycji 4 pułku piechoty liniowej "Czwartaków", jednego z najlepszych pułków Królestwa Polskiego.

W skład batalionu wchodziły:
- 1 kompania "Witka Tramwajarza",
- 2 kompania "Teocha",
- 3 kompania "Politruka",
- pluton sztabowy.

Dowódca por./kpt. Lech Kobyliński "Konrad".

         Batalion liczył łącznie około 400 żołnierzy, stosunkowo dobrze uzbrojonych.
         W Powstaniu jego żołnierze walczyli początkowo na Woli, w Śródmieściu i na Starym Mieście, gdzie 7 sierpnia nastąpiła koncentracja i reorganizacja batalionu uzupełnionego ochotnikami. Kompanie "Witka Tramwajarza", "Teocha" i "Politruka" broniły barykad na Placu Zamkowym , przy ul. Mostowej, Boleść, Bugaj , uczestniczyły w ataku na dworzec Gdański i w obronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych pod dowództwem kpt. Henryka Woźniaka "Hiszpana". Po zbombardowaniu 26 sierpnia kwater batalionu na ul. Freta 16 , gdzie zginęli oficerowie Sztabu Warszawskiego AL., część oddziału z kpt. "Konradem" przeszła kanałami i walczyła na Żoliborzu i w Puszczy Kampinoskiej, a pluton por. Edwina Rozłubirskiego "Gustawa" walczył w Śródmieściu Płd. w Alejach Jerozolimskich, w obronie ul. Książęcej i placu Trzech Krzyży.


Opis odznaki:

         Orzeł bez korony ze skrzydłami skierowanymi do dołu. Poniżej w półkolu symboliczne wyobrażenie wybuchu, w jądrze którego litery ZWM (Związek Walki Młodych). Między prążkami skrzydeł orła i wzdłuż dolnej krawędzi rozłożony napis BATALION / IM. CZWARTAKÓW ? 1943 . ? 1945. Litery AL. w pierwszym słowie podwyższone (pokreślenie przynależności do Armii Ludowej).
Mosiądz srebrzony i oksydowany, wymiary 20.7x20,6 mm.



Bardziej szczegółowy opis historii batalionu "Czwartaków" znajduje się na stronie Wikipedii.


redakcja: Maciej Janaszek-Seydlitz

opracowanie graficzne: Joanna Janaszek-Seydlitz






Copyright © 2004-2005 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.