Uroczystość w Nasielsku pamięci amerykańskich lotników poległych podczas akcji zrzutów dla Powstania Warszawskiego - 19 września 2024
W dniu 19 września 2024 r. odbyła się w Nasielsku uroczystość pod patronatem Marszałka Sejmu RP oraz Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 poświęcona pamięci amerykańskich lotników poległych podczas akcji zrzutów dla Powstania Warszawskiego, por. Roberta Petersa i por. Josepha Vigna.
W uroczystości pod pomnikiem poległych pilotów, który znajduje się obok Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. por. Roberta Petersa i por. Josepha Vigna przy ul. Ogrodowej 9 w Nasielsku, wzięły udział rodziny lotników, m.in. córka por. Petersa Lynne Alexander, która przyjechała specjalnie z Denver, przedstawiciele Prezydenta RP i Marszałka Sejmu RP, przedstawiciele samorządów wojewódzkiego, powiatowego i gminnego oraz przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Sił Powietrznych RP. Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 reprezentowali Maciej Białecki i Wiesław Antoniewicz.
Prezes SPPW 1944 Maciej Białecki w rozmowie z Lynne Alexander
Oprawę uroczystości zapewniły Kompania Reprezentacyjna Wojsk Powietrznych z Dęblina i Orkiestra Wojskowa z Siedlec.,
Występ artystyczny zaprezentowali uczniowie szkoły im. por. Petersa i por. Vigna.
Uczestnicy mogli również obejrzeć wystawę "Grupa Bojowa "Krybar" w Powstaniu Warszawskim", wypożyczoną z Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.
Na wniosek Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 Prezydent RP przyznał pośmiertnie obu pilotom Krzyże z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości, które zostały wręczone podczas uroczystości.
Porucznik Robert O. Peters i porucznik Joseph J. Vigna byli pilotami 355 Grupy Myśliwskiej Amerykańskich Sił Powietrznych.
Por. Peters zniszczył wcześniej pięć samolotów niemieckich, trzy w powietrzu, dwa na ziemi.
W dniu 18 września 1944 r. brali udział w misji Frantic 7 - alianckiej akcji lotniczej pomocy dla Powstania Warszawskiego.
Grupa 110 bombowców mających dokonać zrzutów nad Warszawą wystartowała 18 września rano z lotnisk południowo-wschodniej Anglii kierując się w stronę Polski.
Na ostatnim odcinku lotu, od Chojnic do Warszawy i lądowania w Połtawie, grupę bombowców osłaniały samoloty 355 Grupy Myśliwskiej.
Podczas lotu nad Polską w walce z niemieckimi samolotami zostały zestrzelone dwa myśliwce Mustang P-51.
Pilotem jednego z nich był por. Peters. Wylądował uszkodzonym samolotem na polu we wsi Stara Wrona, gmina Joniec, lecz na skutek odniesionych ran nie zdołał opuścić płonącej maszyny. Po wojnie zwłoki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Canal Winchester w Ohio.
Por. Vigna był skrzydłowym por. Petersa. Jego myśliwiec rozbił się we wsi Kątne, gmina Nasielsk, trafiony prawdopodobnie pociskiem artylerii przeciwlotniczej. Po wojnie zwłoki ekshumowano i przeniesiono do Golden Gate National Cemetery w San Bruno w Kalifornii.
Córka por. Petersa, Lynne, w chwili śmierci ojca miała dwa miesiące - nigdy jej nie zobaczył.
Maciej Białecki
zdjęcia: Wiesław Antoniewicz
Copyright © 2024 SPPW 1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.