Fotoreportaż z udziału członków SPPW 1944 w obchodach 77. rocznicy Powstania Warszawskiego - 2021 r.
Zgodnie z wieloletnią tradycją członkowie Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego wzięli w 2021 roku udział w najważniejszych uroczystościach, związanych z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, składając w miejscach uroczystości wieńce lub wiązanki kwiatów.
29 lipca członek zarządu Piotr Śmiłowicz wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.
31 lipca prezes Maciej Białecki, zastępca prezesa Barbara Rumianek i członek zarządu Iwona Rusek uczestniczyli w uroczystościach na Placu Krasińskich.
1 sierpnia członkowie zarządu Iwona Rusek i Piotr Śmiłowicz złożyli wiązanki pod pomnikiem "Mokotów Walczący 1944",
pod Obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK przy ul. Dworkowej,
pod Pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota"
oraz pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
Wieczorem 1 sierpnia prezes Maciej Białecki, wiceprezes Maria Poprawa i członek zarządu Piotr Śmiłowicz wzięli udział w uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli.
4 sierpnia Maciej Białecki, Maria Poprawa i skarbnik Franciszek Cepek wzięli udział w odsłonięciu tablicy Najmłodszym Żołnierzom Powstania.
5 sierpnia Maria Poprawa złożyła wiązankę pod tablicą upamiętniającą zdobycie "Gęsiówki" przez Batalion "Zośka", a po południu tego dnia Maciej Białecki wziął udział w uroczystościach pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli, a także w marszu na Cmentarz Powstańców Warszawy.
13 sierpnia Franciszek Cepek i Krystyna Grzelak uczestniczyli w uroczystości w miejscu wybuchu czołgu-pułapki przy ul. Kilińskiego.
22 sierpnia Piotr Śmiłowicz złożył wiązankę pod tablicą przy stadionie "Polonii".
2 października Maria Poprawa wzięła udział w odsłonięciu pomnika "Kobietom Powstania Warszawskiego" na Placu Krasińskich, a po południu sekretarz zarządu Ewa Furmańska wzięła udział w uroczystościach zakończenia obchodów w Parku Dreszera.
Jak co roku, przyjechała również do Warszawy Monika Ałasa, członek SPPW 1944 z Lublina. W dniach 31 lipca-2 sierpnia wzięła udział w szeregu wydarzeń rocznicowych: na Placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, na Powązkach Wojskowych, na żoliborskim szlaku powstańczym.
Odwiedziła również miejsca upamiętniające zdobycie obozu "Gęsiówka" przy ul. Anielewicza oraz wybuch czołgu-pułapki przy ul. Kilińskiego. Po raz kolejny że wzruszeniem uczestniczyła w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego w koncercie "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki".
redakcja: Maciej Janaszek-Seydlitz
zdjęcia: Monika Ałasa
Piotr Śmiłowicz
Copyright © 2021 SPPW 1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.