Fotoreportaż z przebiegu gry edukacyjnej "Ślady Powstania Warszawskiego" - 2017 r.
W środę 25 października 2017 r. na terenie Zespołu Szkół Nr 26 przy ul. Urbanistów 3 w Warszawie odbyła się z udziałem młodzieży szkół ochockich gra edukacyjna - "Ślady Powstania Warszawskiego".
Organizatorami Rajdu na podstawie "Patriotycznej gry komunikacyjnej" były: Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 oraz Zespół Szkół nr 26.
Halina Grabowska, organizator gry ze strony SPPW 1944, nauczycielka
Była to pierwsza impreza organizowana w ramach I Warszawskiego Tygodnia Edukacyjnego. Gośćmi specjalnymi byli dwaj powstańcy - żołnierze Armii Krajowej - Jerzy Zakrzewski ps. "Młot" oraz Janusz Walendzik ps. "Czarny".
goście specjalni-kombatanci, od lewej Jerzy Zakrzewski ps. "Młot" i Janusz Walendzik ps. "Czarny"
Obaj walczyli na terenie Śródmieścia i Woli w Zgrupowaniu AK "Chrobry II" I Batalionie III Kompanii porucznika Zdunina. Dowódcą plutonu był Mirosław Biernacki ps. "Generał", pamięci którego poświęcone zostało spotkanie z młodzieżą w drugiej części gry edukacyjnej "Ślady Powstania Warszawskiego".
W części pierwszej zgłoszone do gry 5 osobowe drużyny młodzieży po zalogowaniu się na stronie "Patriotycznej gry komunikacyjnej" miały za zadanie dotrzeć do miejsc pamięci znajdujących się na terenie naszej szkoły tj. tablic z umieszczonymi na nich tabliczkami z kodami QR.
Każda z drużyn wylosowała trasę z 8 miejscami opisującymi wydarzenia walk powstańczych na Ochocie w 1944 r. Następnie za pośrednictwem aplikacji typu "QR Code Reader" zainstalowanej w swoich smartfonach uczestnicy musieli zeskanować kod, by móc udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące wybranego miejsca pamięci.
Za każdą prawidłową odpowiedź przyznawana była jednakowa dla wszystkich miejsc liczba punktów. Celem Rajdu było zapoznanie uczniów z historią Armii Krajowej i miejscami pamięci związanymi z Ochotą. A po zakończeniu zadań uczestnicy i goście mogli posilić się specjalnie na tę okazję przygotowaną grochówką.
Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród zwycięskim drużynom poprzedziło spotkanie z kombatantami - Jerzym Zakrzewskim ps. "Młot" oraz Januszem Walendzikiem ps. "Czarny".
W spotkaniu uczestniczyli również członkowie Środowiska Żołnierzy AK - IV Obwód Ochota wraz z prezes - Władysławą Marcinkiewicz oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 wraz z prezesem Maciejem Białeckim.
na zdjęciu z prawej Władysława Marcinkiewicz - Prezes Środowiska Żołnierzy AK - IV Obwód Ochota
Pan Jerzy Zakrzewski ps. "Młot" dziękując za zaproszenie podkreślił na wstępie jak ważna jest potrzeba, aby ta "sztafeta pokoleń" jak określił spotkanie z młodzieżą była wciąż kontynuowana. By młodzi ludzie poprzez spotkania z kombatantami, świadkami historii, pamiętali nie tylko o nich, ale przede wszystkim o swoim narodzie i sile jaką stanowi w nim młodzież.
Mirosław Biernacki ps. "Generał", żołnierz Szarych Szeregów, który zginął w powstaniu 30 sierpnia pozostał w pamięci Jerzego Zakrzewskiego jako urodzony harcerz, odważny i dobry organizator, który mimo swych 16 lat wykazał się niezwykłą walecznością. Będąc w obozie po upadku powstania pan Jerzy napisał wiersz "Elegia" poświęcony pamięci swego kolegi, który przeczytał zebranym na spotkaniu.
Swoimi wspomnieniami z okresu Powstania Warszawskiego podzielił się z młodzieżą także drugi z zaproszonych gości - pan Janusz Walendzik ps. "Czarny". W chwili wybuchu walk miał zaledwie 14 lat i podobnie jak starszy brat, który od początku był w konspiracji on również nie wyobrażał sobie, aby nie walczyć.
Jako żołnierz Szarych Szeregów miał ważne i odpowiedzialne zadanie - utrzymywać łączność między placówkami swojej kompanii. Jak powiedział cyt. "(...) to było bardzo niebezpieczne bo ciągle byłem w ruchu, pod obstrzałem. Ale przeżyłem i mogę teraz spotykać się z młodzieżą (...). Podobnie jak przedmówca pan Janusz Walendzik zakończył wspomnienia słowami, iż młodzież nigdzie nie znajdzie, nie przeczyta tego, czego może dowiedzieć się właśnie podczas takich spotkań ze świadkami historii. Dlatego są one nieocenione w podtrzymywaniu pamięci historycznej wśród kolejnych pokoleń Polaków.
Ostatnim punktem programu było nagrodzenie zwycięskich drużyn Rajdu. Ceremonii dekoracji dokonali wspólnie prezes SPPW 1944 pan Maciej Białecki i dyrektor Zespołu Szkół Nr 26 pan Roman Marciniak.
Maciej Białecki - prezes SPPW 1944
I miejsce zajęła drużyna uczniów klasy I C Technikum nr 24.
II miejsce zajęła drużyna uczniów klasy IA Liceum Ogólnokształcącego LXIX LO.
III miejsce zajęli uczniowie Technikum nr 24 z klasy I EG.
Wszyscy zwycięzcy otrzymali okolicznościowe medale oraz pamiątkowe dyplomy - zdobywcy I miejsca medale złote, II i III medale srebrne. Medale otrzymali również goście honorowi.
Medale z symbolem Polski Walczącej zostały zaprojektowane przez jednego z uczniów i wykonane na drukarce 3D znajdującej się w szkole. Zwycięzcy otrzymali również bony do Empik-u i książki. Fundatorami nagród było Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, Zespół Szkół Nr 26 i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Na zakończenie imprezy pan dyrektor Roman Marciniak podziękował organizatorom, gościom oraz młodzieży za udział w tak cennej edukacyjnej inicjatywie, jaką jest gra edukacyjna "Ślady Powstania Warszawskiego" i wyraził nadzieję na jej dalszą kontynuację.
Roman Marciniak - dyrektor Zespołu Szkół nr 26
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za włączenie się do wspólnej edukacyjnej zabawy.
Anetta Kubiś
redakcja: Maciej Janaszek-Seydlitz
Copyright © 2017 SPPW 1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.