Fotoreportaż z wystawy NBP "9 tygodni krwi i chwały. Powstanie Warszawskie 1944 tydzień po tygodniu" - sierpień - październik 2017 r.

          Z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Narodowy Bank Polski wypuścił do obiegu pamiątkową monetę "Rzeź Woli i Ochoty".



          Nawiązując do tego faktu stołeczny oddział NBP przygotował wystawę "9 tygodni krwi i chwały. Powstanie Warszawskie tydzień po tygodniu". Wystawa zorganizowana została w holu głównym siedziby oddziału przy Placu Powstańców Warszawy 4.



          Na ekspozycji znalazły się materiały ze strony internetowej Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 m.in. z opracowania "Kalendarium Powstania", z którego wykorzystano nazwę wystawy, tekstu o rzezi Woli itp.
          Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami "Kalendarium Powstania" na stronie internetowej SPPW 1944.
          Wykorzystano również eksponaty udostępnione przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław": repliki broni, hełmy, opaski, legitymacje, oryginalną biało-czerwoną flagę z jednej z barykad na ul. Żelaznej itp.
          Budynek przedwojennej Poczty Głównej (obecnie siedziba NBP) przy pl. Napoleona (obecnie pl. Powstańców Warszawy) był w czasie Powstania Warszawskiego 1944 miejscem działań powstańczych.
          Zainteresowanych odsyłam do trzech relacji umieszczonych na stronie internetowej SPPW 1944: Andrzeja Danysza ps. "Filozof", Janusza Hamerlińskiego ps. "Morski", Tadeusza Jarosza ps. "Topacz" oraz opracowania "Harcerska Poczta Polowa".



Polska flaga nad Pocztą Główną



Ruiny Poczty Głównej, narożnik ul. Wareckiej,
druga połowa września 1944


          Na miejscu prawie całkowicie zniszczonego budynku Poczty Głównej powstał nowy obiekt wg projektu Bohdana Pniewskiego, który został zrealizowany dopiero w połowie lat 70-tych XX w.
          Wystawa została uroczyście otwarta 1 sierpnia 2017 r. i trwała do 2 października 2017 r. Cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dorosłych oraz młodzieży.

















          Część planszy została poświęcona rzezi Woli, której dokonali Niemcy w pierwszych dniach powstania.







          Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z materiałem dotyczącym losów Woli dostępnym na stronie internetowej Stowarzyszenia.

          W szklanych gablotach zaprezentowano pamiątki z okresu Powstania Warszawskiego.





          3 października 2017 r. w siedzibie NBP odbyło się podsumowanie wystawy. Uczestniczyli w nim pracownicy banku oraz zaproszeni goście, z ramienia Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego: Maciej Białecki i Maciej Janaszek-Seydlitz oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław".
          W czasie spotkania swoimi wspomnieniami z powstania podzielił się gość honorowy prof. Tadeusz Jarosz ps. "Topacz" z Harcerskiej Poczty Polowej.





          Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze. Po jego zakończeniu kierownictwo banku zadeklarowało chęć dalszej współpracy z SPPW 1944 w zakresie utrwalania wiedzy o Powstaniu Warszawskim.

Maciej Janaszek-Seydlitz

zdjęcia: Maciej Janaszek-Seydlitz
NBP


Copyright © 2018 SPPW 1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.