Fotoreportaż z wystawy NBP "9 tygodni krwi i chwały. Powstanie Warszawskie 1944 tydzień po tygodniu" - sierpień - październik 2017 r.
Z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Narodowy Bank Polski wypuścił do obiegu pamiątkową monetę "Rzeź Woli i Ochoty".
Nawiązując do tego faktu stołeczny oddział NBP przygotował wystawę "9 tygodni krwi i chwały. Powstanie Warszawskie tydzień po tygodniu". Wystawa zorganizowana została w holu głównym siedziby oddziału przy Placu Powstańców Warszawy 4.
Na ekspozycji znalazły się materiały ze strony internetowej Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 m.in. z opracowania "Kalendarium Powstania", z którego wykorzystano nazwę wystawy, tekstu o rzezi Woli itp.
Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami "Kalendarium Powstania" na stronie internetowej SPPW 1944.
Wykorzystano również eksponaty udostępnione przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław": repliki broni, hełmy, opaski, legitymacje, oryginalną biało-czerwoną flagę z jednej z barykad na ul. Żelaznej itp.
Budynek przedwojennej Poczty Głównej (obecnie siedziba NBP) przy pl. Napoleona (obecnie pl. Powstańców Warszawy) był w czasie Powstania Warszawskiego 1944 miejscem działań powstańczych.
Zainteresowanych odsyłam do trzech relacji umieszczonych na stronie internetowej SPPW 1944: Andrzeja Danysza ps. "Filozof", Janusza Hamerlińskiego ps. "Morski", Tadeusza Jarosza ps. "Topacz" oraz opracowania "Harcerska Poczta Polowa".
|
Na miejscu prawie całkowicie zniszczonego budynku Poczty Głównej powstał nowy obiekt wg projektu Bohdana Pniewskiego, który został zrealizowany dopiero w połowie lat 70-tych XX w.
Wystawa została uroczyście otwarta 1 sierpnia 2017 r. i trwała do 2 października 2017 r. Cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dorosłych oraz młodzieży.
Część planszy została poświęcona rzezi Woli, której dokonali Niemcy w pierwszych dniach powstania.
Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z materiałem dotyczącym losów Woli dostępnym na stronie internetowej Stowarzyszenia.
W szklanych gablotach zaprezentowano pamiątki z okresu Powstania Warszawskiego.
3 października 2017 r. w siedzibie NBP odbyło się podsumowanie wystawy. Uczestniczyli w nim pracownicy banku oraz zaproszeni goście, z ramienia Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego: Maciej Białecki i Maciej Janaszek-Seydlitz oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław".
W czasie spotkania swoimi wspomnieniami z powstania podzielił się gość honorowy prof. Tadeusz Jarosz ps. "Topacz" z Harcerskiej Poczty Polowej.
Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze. Po jego zakończeniu kierownictwo banku zadeklarowało chęć dalszej współpracy z SPPW 1944 w zakresie utrwalania wiedzy o Powstaniu Warszawskim.
Maciej Janaszek-Seydlitz
zdjęcia: Maciej Janaszek-Seydlitz
NBP
Copyright © 2018 SPPW 1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.