Zofia Jastrzębska - Kowalewska
pseudonim "Zosia",
żołnierz AK, sanitariuszka-łączniczka.

         Urodzona 5.05.1923 r w Warszawie, córka Juliana i Stanisławy.
         W konspiracji od 09.1940 r - wstąpiła do ZWZ następnie do AK. Już w 1939 roku po kapitulacji Warszawy zaczęła gromadzić materiały opatrunkowe i przechowywać broń pozostałą po walkach wrześniowych. Włączyła się czynnie w akcję dożywiania i opieki nad żołnierzami polskimi rannymi w kampanii wrześniowej przebywającymi w Szpitalu Ujazdowskim.
         W latach 1943/44 prowadziła kolportaż biuletynów oraz prasy w języku niemieckim w ramach konspiracyjnej akcji "N", której celem było sianie zwątpienia w ostateczne zwycięstwo III Rzeszy wśród żołnierzy i cywilów niemieckich. Gazetki te umieszczała w skrzynkach pocztowych w domach zamieszkałych przez Niemców oraz w przedziałach tramwajowych "nur fur Deutsche".
         W Powstaniu Warszawskim: od 1.08.1944 w WSK Sekcja Sanitarna - ul. Słoneczna 50 - jako patrolowa-sekcyjna, pod jej dowództwem znajdowało się 5 sanitariuszek i 2 łączniczki.
         Po ataku na dom żołnierza niemieckiego na ul. Klonowej jej oddział wycofał się z innymi do Lasów Kabackich. Ona sama pozostała na ul. Słonecznej 50 i nawiązała kontakt z walczącym Mokotowem. Z kilkoma sanitariuszkami i łączniczkami, za wiedzą Komendantki "Jadwigi" (Antonina Kon) zgłosiła się na ochotnika do służby liniowej na Dolnym Mokotowie, gdzie brakowało sanitariuszek.
         Dostała przydział do służby sanitarnej batalionu "Ryś", którym dowodził Andrzej Czaykowski, ps. "Garda". Szefem służby sanitarnej tego batalionu był dr Zdobysław Czerwiński, ps. "Sławek".
         "Zosia" otrzymała przydział do kom. "Krawiec", której dowódcą był ppor. Stanisław Milczyński, ps. "Gryf". 27 sierpnia 1944 r. o godzinie l w nocy jej oddział zaatakował koszary przy ul. Podchorążych.
         W dniu 2.09.1944 udzielając pomocy rannym żołnierzom z Sadyby sama została ciężko ranna odłamkami z granatnika. Odniesione rany spowodowały trwałe kalectwo - sztywny łokieć.
         Po wojnie Zofia Jastrzębska - Kowalewska, z wykształcenia ekonomistka, pracowała w hotelach: Europejskim, Bristol, Victoria jako kasjer główny.
         Do dziś udziela się społecznie w środowisku "Baszta".




Copyright © 2004 SPPW1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.