Batalion "Pięść"


Opis:

         Batalion utworzony w połowie lipca 1944 r. z żołnierzy wchodzących w skład poszczególnych referatów II Oddziału Komendy Głównej AK przewidzianych do zdekonspirowania się w momencie wybuchu Powstania i mających stworzyć własną specjalną jednostkę w składzie trzech kompanii.

Dowódca batalionu mrj Alfons Kotowski "Okoń".

         W momencie wybuchu Powstania na miejsce koncentracji przybyła jedynie jedna kompania "Zemsta" dowodzona przez por. Stafana Matuszczaka "Porawę" i kilkunastoosobowy pluton por. Stanisława Jankowskigo "Agatona".
         Batalion wcielono do zgrupowania "Radosław". Pluton "Agaton" włączono czasowo do kompanii "Zemsta". Dowódca niekompletnego batalionu został odkomenderowany do innych zadań i 10 sierpnia odszedł do Kampinosu.
         Batalion "Pieść", a właściwie jedna jego kompania nie miały łatwego zadania w czasie działań powstańczych. Brak broni nie pozwalał na odtworzenie pełnego stanu z wielu zgłaszających się ochotników. Niepełny stan nie pozwalał na podjęcie samodzielnych zadań. W pierwszych dniach Powstania poszczególne plutony przydzielane były do wsparcia innych batalionów. Kompania przeszła cały szlak bojowy zgrupowania "Radosław" na Woli i Starym Mieście . Po bardzo krwawych walkach w obu dzielnicach pozostało jedynie 25% stanu wyjściowego.
         Po upadku Starego Miasta część kompanii "Zemsta" przeszła do Śródmieścia i walczyła jako pluton na odcinku ppłk Władysława Garlickiego "Bogumiła" broniąc Instytutu Głuchoniemych, gmachu YMCA i willi Pniewskiego. Niewielka grupa pod dowództwem "Agatona" została przydzielona do zadań specjalnych do KG AK. Pozostała część skierowała się na Żoliborz, a następnie do Kampinosu, gdzie ranny i ewakuowany ze Starego Miasta por. "Porawa" reaktywował kompanię "Zemsta" w sile około 120 ludzi i walczył z nią w ramach zgrupowania "Kampinos" aż do ostatniej walki pod Jaktorowem.


Opis odznaki:

         Tarcza czarno emaliowana obrzeżona wąską ramką. W centrum nałożona lewa pięść widziana od przodu. Na palcu znak "kotwicy" jako sygnet. Całość posrebrzana.
Tombak, wymiary 11,5x12,5 mm.










Copyright © 2004-2005 SPPW1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.