Kaci Woli
Kilku wyższych oficerów Wehrmachtu i SS szczególnie "wsławiło" się w czasie Powstania Warszawskiego 1944. Większość z nich uniknęło odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w czasie Powstania Warszawskiego.
|
Erich von dem Bach-Zelewski, SS Obergruppenführer i generał policji, dowódca niemieckiego korpusu zwalczającego Powstanie. Główny zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za śmierć 150.000 - 180.000 mieszkańców Warszawy i zniszczenie miasta.
Po wojnie oświadczył: "Ponoszę w pełni odpowiedzialność za ten okres, podczas którego dowodziłem. Nawet w wypadkach, w których nie udało mi się narzucić mojej woli wojsku... Byłem do końca człowiekiem Hitlera i jestem do dziś przekonany o jego niewinności..."
Za swoje zbrodnie wobec ludności cywilnej ZSRR i Polski nigdy von dem Bach nie poniósł odpowiedzialności.
Oskarżany w kilku procesach, w 1962 r. został skazany przez sąd niemiecki w Norymberdze za morderstwo sześciu komunistów w 1933 r. na karę dożywotniego więzienia.
Zmarł 8 marca 1972 r. w szpitalu więziennym Monachium-Harlaching.
|
|
Heinz Reineferth, SS Gruppenführer, wyższy dowódca SS i policji w tzw. Kraju Warty (dawne województwo poznańskie).
Na polecenie Hitlera w dniu 5 sierpnia 1944 r. przybył na czele oddziałów SS z Poznania do Warszawy, na Wolę. Pod jego dowództwem żołdacy z SS i policji rozpoczęli szturm wzdłuż ulicy Wolskiej, przeprowadzając jednocześnie totalną zagładę ludności cywilnej.
Za swój udział w tłumieniu powstania Reinefarth otrzymał 30 września 1944 Liście Dębowe do swojego Żelaznego Krzyża.
Po wojnie Reinefarth został aresztowany pod zarzutem zbrodni wojennych, ale sąd w Hamburgu zwolnił go z powodu braku dowodów.
W 1951 r. został wybrany burmistrzem miasta Westerland na wyspie Sylt. W 1962 r. wybrano go do landtagu w Szlezwiku-Holsztynie a po zakończeniu kadencji w 1967 r. rozpoczął pracę jako prawnik.
Mimo licznych wezwań władz polskich do ekstradycji zbrodniarza, władze RFN konsekwentnie odmawiały i nawet przyznały Reinefarthowi generalską rentę.
Heinz Reinefarth zmarł w 1979 r. w swojej rezydencji na wyspie Sylt.
Nigdy nie poniósł odpowiedzialności za swoje zbrodnie.
|
|
Oskar Dirlewanger, SS Oberführer, był upoważniony przez Himmlera do zabijania kogo zechce, według swojego upodobania.
Osobiście karany za różne przestępstwa. W 1934 r. skazany na 2 lata pozbawienia wolności w obozie koncentracyjnym za gwałt na 13-letniej członkini BDM (żeńskiej hitlerowskiej organizacji młodzieżowej).
Dowodził brygadą złożoną z kryminalistów i zawodowych przestępców niemieckich, wsławioną wyjątkowymi okrucieństwami w czasie akcji antypartyzanckich na Białorusi. Odpowiedzialny za rzeź ludności Woli, Starego Miasta, Powiśla i Czerniakowa.
Aresztowany w czerwcu 1945 r. w Niemczech we francuskiej strefie okupacyjnej, zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w AAlthausen w Badenii-Winterbergii.
Uniknął sądowej odpowiedzialności karnej za popełnione zbrodnie.
|
|
Wilhelm Koppe, SS Obergruppenführer i generał Waffen SS, sekretarz do spraw bezpieczeństwa w rządzie Generalnej Guberni.
Kilkanaście dni przed wybuchem Powstania udało mu się uniknąć śmierci z rąk żołnierzy "Parasola" po wyroku wydanym na niego przez sąd Polski Podziemnej.
W czasie Powstania był odpowiedzialny przed Himmlerem za masową eksterminację ludności Warszawy.
Po wojnie władze RFN odmówiły jego ekstradycji do Polski.
W 1964 prokuratura w Bonn wszczęła przeciw niemu postępowanie, oskarżając m.in. o współudział w zamordowaniu 145.000 osób. W 1966 postępowanie zostało oddalone przez sąd krajowy w Bonn, z powodu złego stanu zdrowia oskarżonego.
Zmarł w 1975 w Bonn.
Nigdy nie poniósł odpowiedzialności za swoje zbrodnie.
|
|
Ludwig Hahn, SS Standarterführer, szef Sicherheitsdienst (policji bezpieczeństwa) z alei Szucha.
Odpowiedzialny za deportacje polskich Żydów do obozu zagłady w Treblince. Wybuch Powstania uratował go przed wykonaniem wyroku sądu podziemnego za wyjątkowy sadyzm w stosunki do więzionych Polaków. Twierdził wówczas, że do skazania na śmierć i rozstrzelania wystarczy posiadanie ulotki, bez względu na wiek.
W czasie Powstania dowodził batalionem złożonym z 700 SS-manów, którzy wymordowali i spalili w pobliżu alei Szucha i na terenach dawnego GISZ-u (przedwojennego Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych) ponad 2.000 osób.
Po zakończeniu wojny ukrył się w Niemczech, używając fałszywego nazwiska.
W 1949 r., gdy minęła groźba ekstradycji do Polski, powrócił do swego prawdziwego nazwiska i rozpoczął pracę jako agent ubezpieczeniowy.
Trzykrotnie stawał przed sądami niemieckimi, ale wyrok zapadł dopiero w 1975 r.
Za popełnienie zbrodni przeciw ludzkości został skazany na dożywocie.
|
|
Reiner Stahel, generał porucznik Wehrmachtu, komendant niemieckiego garnizonu w Warszawie.
Autor instrukcji o wyjątkowo brutalnym zwalczaniu oporu powstańców warszawskich i stosowaniu specjalnych metod niszczenia miasta. Odpowiedzialny za wydawanie zbrodniczych rozkazów podległym jednostkom Wehrmachtu i Luftwaffe.
Po opuszczeniu Warszawy został oddelegowany do Bukaresztu, gdzie strona niemiecka spodziewała się wybuchu podobnego powstania jak w Warszawie.
Po zawarciu przez Rumunię zawieszenia broni z ZSRR został aresztowany przez NKWD.
W listopadzie 1952 r. zmarł w więzieniu etapowym NKWD we Włodzimierzu.
Nie został skazany za zbrodnie popełnione w Warszawie.
|
opracowanie:
Maciej Janaszek-Seydlitz
Jerzy Janowski
Janina Mańkowska
Copyright © 2010 Maciej Janaszek-Seydlitz. Wszelkie prawa zastrzeżone.