Murale
Pamięć o Powstaniu Warszawskim 1944 jest kultywowana w stolicy w rozmaity sposób. Na warszawskich ulicach i placach stoi kilkadziesiąt pomników, na murach domów usytuowanych jest kilkaset tablic poświęconych temu wydarzeniu. Tablice znajdują się również w wielu warszawskich kościołach, w kilku z nich zainstalowano piękne witraże poświęcone tematyce powstańczej.
Dodatkową formą upamiętnienia są murale. Mural to wielkoformatowa grafika na ścianach budynków zaliczana do gatunku Street Art. Kolorowe murale ożywiają szare, nijakie ściany kamienic lub ogrodzeń. Niektóre z nich mają imponującą powierzchnię kilkudziesięciu metrów kwadratowych a do ich wykonania artyści używają specjalnych rusztowań.
W kilkudziesięciu miejscach w różnych dzielnicach Warszawy istnieją murale poświęcone Powstaniu Warszawskiemu 1944 r. Część z nich została stworzona przez zawodowych artystów grafików, część powstała spontanicznie, namalowana przez amatorów, ocierając się czasami o granicę kiczu. Za każdym jednak razem niosą one duży ładunek emocjonalny dotykający bolesnego, a równocześnie wielkiego wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Z każdego muralu, bezpośrednio lub pośrednio, emanuje przesłanie "Pamiętamy".
Według naszej wiedzy murale o tematyce powstańczej powstają również w innych miejscach Polski a nawet poza jej granicami.
Czas trwania tych kompozycji jest bardzo zróżnicowany. Niektóre są wykonane bardzo starannie i profesjonalnie, z użyciem trwałych materiałów. Inne funkcjonują zaledwie kilka, kilkanaście miesięcy. W powstanie niektórych angażują się finansowo i organizacyjnie władze poszczególnych dzielnic, inne powstają z inicjatywy mieszkańców okolicznych domów lub kibiców warszawskich klubów sportowych.
Z racji pewnej kruchości istnienia murali warto je dokumentować fotograficznie, aby w ten sposób zachować je od zapadnięcia się w niebyt zapomnienia. Na naszej stronie postaramy się to uczynić w miarę posiadanych informacji.
Zachęcamy do zapoznania się z prezentowaną kolekcją. Jeśli ktoś z Państwa posiada wiedzę na temat powstańczych murali nie znajdujących się w naszym zestawieniu, zna terminy i szczegóły dotyczące ich powstawania, dysponuje odpowiednimi zdjęciami, prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty internetowej naszej strony.
Maciej Janaszek-Seydlitz
ul. Skalbmierska 7 - Bielany
ul. Wólczyńska 57 - Bielany
kładka dla pieszych nad Trasą AK - Bielany/Żoliborz
ul. Zajączka 15 - Żoliborz
ul. Powązkowska 80 - Żoliborz
ul. mjr H. Dekutowskiego "Zapory" 1 - Bemowo
ul. Konwiktorska 2-6 - Stare Miasto
ul. Przyrynek 2 - Stare Miasto
ul. Marka Edelmana 2 - Muranów
al. Jana Pawła II 61 - Wola
ul. Grzybowska 79 - Wola
ul. Płocka 41 - Wola
ul. Żytnia 1 - Wola
ul. Żytnia 64 - Wola
ul. Tarczyńska 12 - Ochota
most Śląsko-Dąbrowski przy Wisłostradzie - Śródmieście
ul. Drewniana 8 - Powiśle
rondo Stanisława Sedlaczka - Powiśle
ul. Ludna r. Wioślarskiej - Solec
ul. Solec 79 - Solec
ul. Solec 85 - Solec
ul. Wilanowska 5 - Powiśle Czerniakowskie
ul. Towarowa 5 - Śródmieście Północne
ul. Pułku Baszta 4A - Mokotów
ul. Mahatmy Gandhiego 13 - Mokotów
ul. Marii Grzegorzewskiej 10 - Ursynów
Metro Stokłosy - Ursynów
Metro Imielin - Ursynów
ul. Gościeradowska 18/20 - Targówek
ul. Targowa 86 - Praga Północ
ul. Okrzei 5 - Praga Północ
ul. Chrzanowskiego 8 - Praga Południe
Copyright © 2018 SPPW 1944. Wszelkie prawa zastrzeżone.